
Ukraina – Barwy Pogranicza
Jakiś czas temu (w październiku ubiegłego roku), wspólnie z 5 fotografami z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, uczestniczyliśmy w tygodniowym plenerze na Ukrainie, którego celem było pokazanie śladów wspólnych korzeni Polski i Ukrainy w ośmiu przygranicznych miastach.
W czasie podróży szlakiem polskiego dziedzictwa kulturowego odwiedziliśmy Lwów, Stryj, Drohobycz, Sambor, Olesko, Żółkiew, Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów) i Kołomyję. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, Polaków oraz Ukraińców i na własnej skórze przekonaliśmy się jak niewiele się różnimy (słowiańska krew :)).
Plener zorganizowany był przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne w ramach projektu Barwy Pogranicza.
Poniżej przedstawiam zbiór zdjęć, którego przewodnim motywem są miejsca. Nie będzie tutaj szerszego opisu ani historii, po prostu mniej lub bardziej niepowiązane ze sobą kadry, które w jakiś sposób mnie zatrzymały na dłużej. Jeśli ktoś szuka ludzi na zdjęciach, to wyprzedzająco informuję – nie ma!, pojawią się w niedalekiej przyszłości w kolejnym wpisie na blogu (na innych zdjęciach :)).
Edit – są i ludzie – tutaj!
Zdjęcia wykonane podczas pleneru (w przeważającej większości inne niż tu prezentowane i do tego uwaga – w kolorze :D) z szerokim opisem i historią niedługo pojawią się w postaci wystawy fotograficznej oraz katalogu podsumowującego plener, na co już pragnę gorąco zaprosić.
Po przekroczeniu granicy jest ciekawy zajazd – tam jedliśmy bardzo dobrą soliankę (czy jakoś tak).
Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów)
Kołomyja – sobotnia szkoła Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” w Kołomyi.
Jedna z kamiennych wieżyczek strażniczych na narożnikach bastionów stanowiących wraz z wysokimi wałami fortyfikacje zamku w Złoczowie.
W Podhorcach największe wrażenie robi imponujący pałac Koniecpolskich, zbudowany w XVII w.