Zaćmienie księżyca

Zaćmienie księżyca

15.06.2011 roku czyli dosyć niedawno było najdłuższe od jakiegoś czasu całkowite zaćmienie księżyca (następne całkowite zaćmienie widoczne w całości będzie w Polsce 28 września 2015 roku). Oczywiście nie mogło to umknąć naszej uwadze, dlatego uzbrojeni po zęby w sprzęt fotograficzny wraz ze znajomymi z RKF-u wybraliśmy się na Wilcze (najbliższa, najwyższa górka w okolicy – 506m n.p.m.) gdzie miało być ciemno, no i było!

Zaćmienie było całkowite, bo przez pierwsze godziny księżyca nie widzieliśmy, ale jak już zobaczyliśmy… to się okazało, że tak zaćmiony, że prawie go nie widać – ledwie widoczna czerwona plama na niebie. :)

Czerwona plama spowodowane załamaniem światła słonecznego przez atmosferę ziemską – ciekawe zjawisko nawiasem mówiąc normalnie obserwowane podczas zachodu słońca.

Czekając na księżyc można było podziwiać na przykład panoramę Podkarpacia z masztem telewizyjnym na Suchej Górze w mocnym punkcie, albo krzaki za plecami. :)

Artur Wysocki fotografie

A potem pojawił się on, piękny jak anioł, jej nagie ramiona zadrżały tak że… wrrrrrróć – nie ta bajka. Napisać chciałem, że to już była faza półcieniowa, wcześniejsze fazy księżyc przesiedział pod horyzontem.
Artur Wysocki fotografie

Artur Wysocki fotografie

Artur Wysocki fotografie

Artur Wysocki fotografie